Битови системи за обратна осмоза - най-често задавани въпроси.
1. КЪДЕ СЕ МОНТИРАТ БИТОВИТЕ СИСТЕМИ ЗА ОБРАТНА ОСМОЗА?
Домашните системи за обратна осмоза най-често се инсталират под кухненска мивка. Системата може да бъде монтирана и на друго удобно за потребителя място където има захранване с вода и където може да се осигури оттичане на непреминалата през мембрана вода.
2. ЗАСЛУЖАВА ЛИ СИ ДА ИНВЕСТИРАМ ПАРИ В ЗАКУПУВАНЕ НА СИСТЕМА ЗА ОБРАТНА ОСМОЗА?
В много райони чешмяната вода е с неприятен вкус и мирис. Купуването на бутилираните води е неудобно и скъпо. Освен това обикновено бутилираната вода се ползва само за пиене, а за приготвяне на храна се използва чешмяната. Естествено вредните вещества от водата остават в храната.
1 литър бутилирана вода е на цена около 25-30 стотинки. 1 литър пречистена със система за обратна осмоза вода струва 4-6 стотинки. Едно четиричленно семейство използва около 10 литра вода на ден (имам предвид и водата за готвене). Ако се купува това количество вода на месец ще бъдат похарчени 75 лева. Когато се пречиства чешмяната вода с най-скъпата технология - обратна осмоза това количество вода ще струва 12 лева. Простата сметка показва, че инвестицията в закупуване на системата се връща за от 5 до 6 месеца. При това добре пречистената вода може да се ползва в почти неограничено кличество. Удобството от постоянно налична и добре пречистена вода в сравнение с пренасяне на тежките туби и бидони е несравнимо.
Да уточня: горните сметки са правени за стандартни системи за обратна осмоза с резервоар. Проточните системи без резервоар са по-скъпи при закупуване и с по-скъпи филтри.
3. МОЖЕ ЛИ СИСТЕМАТА ЗА ОБРАТНА ОСМОЗА ДА БЪДЕ СВЪРЗАНА С ХЛАДИЛНИК ИЛИ МАШИНА ЗА ЛЕД?
Да, с прибавяне на фитинги и маркучи системи за обратна осмоза могат да бъдат свързани с хладилник и / или машина за лед. Разстоянието между системата и хладилника или ледогенератора не трябва да надвишава 10 метра.
4. ПРЕМАХВА ЛИ ОБРАТНА ОСМОЗА ПОЛЕЗНИ ЗА ЧОВЕШКИЯ ОРГАНИЗЪМ МИНЕРАЛИ?
Има мнение, че водата, която е пречистена с технология обратна осмоза е бедна на минерали и затова не бива да се пие всеки ден. Първо е добре да уточним, че източникът на минерали е храната, където те се намират в лесна за усвояване форма. Минералите във водата са в неорганична форма, която трудно се асимилира и усвоява. Ползите от чиста и свободна от замърсявания вода са безспорни. Повече по темата може да прочетете в темата:
5. КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ БУТИЛИРАНА И ОБРАТНООСМОТИЧНА ВОДА?
Бутилираните води най-общо се разделят на минерални и трапезни. Минералните много често са с висока минерализация и се използват за лечение на различни болести. Не са подходящи за ежедневна употреба. Трапезните могат да бъдат изворни – слабоминерализирани натурални води или пречистени с големи промишлени системи за обратна осмоза.
Проблемът при бутилираните води е, че се съхраняват в пластмасови бутилки, които отделят във водата различни химикали.
Когато водопроводната вода преминава през система за обратна осмоза тя се пречиства от пестициди, хлорамини, хербициди, тежки метали, радиоактивни елементи, флуор и всякакви вредни примеси.
Пречистване на водата в дома със системи за обратна осмоза е за предпочитане пред купуване на бутилирани води по много причини.
- по-удобно е от пренасяне на тежките бутилки от магазина
- по-икономично е
- чиста вода е винаги на разположение
- по-сигурно е, при навременна подмяна на филтри чистотата на водата е гарантирана
- по-безопасно за околната среда, не се изхвърлят пластмасови опаковки
6. КОЛКО ВРЕМЕ ИЗДЪРЖА ДОМАШНА СИСТЕМА ЗА ОБРАТНА ОСМОЗА?
С правилната поддръжка, системата може да работи много години. Някои от филтрите се сменят през 6 месеца, а другите през 12 месеца. Мембраната се подменя през две години. Веднъж в годината системата трябва да се дезинфекцира със специален дезинфектант - това е валидно за стандартните осмози с резервоар. От време на време някои фитинги, маркучи, резервоарът трябва да бъдат заменени, но като цяло, обратноосмотичните системи са лесни за поддръжка и работят в продължение на много години.
Проточните системи за обратна осмоза са с големи мембрани, включена помпа и нямат нужда от резервоар. Те са много по-лесни за поддръжка. Филтрите са капсуловани, което изключва риска от замърсяване на филтрите и системата.
7. ИМА ЛИ НУЖДА ОТ ЕЛ.ЗАХРАНВАНЕ ПРИ ДОМАШНИТЕ СИСТЕМИ ЗА ОБРАТНА ОСМОЗА?
В повечето случаи наляганато във водопроводната мрежа е достатъчно за работа на системата. Когато налягането е ниско се налага да се повишава с помпа, която се включва към ел.захранване.
Проточните системи за обратна осмоза са с помпа и това налага тяхното свързване с електрическа мрежа.
8. КОЛКО ВОДА НА ДЕН МОЖЕ ДА ПРЕЧИСТИ ДОМАШНА СИСТЕМА ЗА ОБРАТНА ОСМОЗА?
Стандартните системи са с мембрана, която може да пречисти 280 или 380 литра вода за 24 часа. Това е на теория, а на практика около 190 до 280 литра. В зависимост от размера резервоарът побира от 7 до 10 литра вода. При източване резервоарът се напълва автоматично.
Проточните системи осигуряват дебит от 1 до 2 литра/минута.
9. ШУМНА ЛИ Е СИСТЕМА ЗА ОБРАТНА ОСМОЗА В БИТА?
Най-често битовите системите за обратна осмоза работят с наличното във водопровода налягане и са много тихи. Когато поради ниско налягане се налага в системата да се включи помпа се чува звукът на помпата само когато системата работи. Шумът най-често пречи нощно време. Системата работи когато се ползва водата, а това означава, че не се включва през нощта.
10. С КАКВО СЕ ОТЛИЧАВАТ СИСТЕМИТЕ ЗА ОБРАТНА ОСМОЗА ОТ ДРУГИ СИСТЕМИ ЗА ПРЕЧИСТВАНЕ НА ПИТЕЙНА ВОДА?
Системи от филтри за пречистване на вода за пиене без мембрана за обратна осмоза филтрират водата с механични филтри, карбонови филтри и някои допуснати за контакт с питейна вода смоли.
Основният компонент, който пречиства водата в системите за обратна осмоза е полупропусклива мембрана за обратна осмоза. През мембраната преминават водните молекули, а замърсяванията се изхвърлят. Повече може да прочетете в темите;
КАК СЕ ПРЕЧИСТВА ВОДАТА С БИТОВИТЕ СИСТЕМИ ЗА ОБРАТНА ОСМОЗА?
КАК РАБОТИ ОСМОТИЧНАТА МЕМБРАНА?
11. СИСТЕМИТЕ ЗА ОБРАТНА ОСМОЗА ЕЛИМИНИРАТ ЛИ ФЛУОР ОТ ВОДАТА?
Да системата за обратна осмоза за разлика от другите системи за пречистване на вода за пиене премахва флуор от водата.
12. МОЖЕ ЛИ ВОДАТА ПРЕЧИСТЕНА С ОБРАТНА ОСМОЗА ДА СЕ ДАВА НА МАЛКИ ДЕЦА?
Да, получената в процеса на обратна осмоза вода е особено подходяща за деца, които са много по-уязвими към съдържащите се в чешмяната вода вредни вещества. С тази вода се препоръчва да се приготвят бебешките млека и каши. Бебешката кожа е много чувствителна към хлорирана вода. Обратноосмотична вода може да бъде използвана за къпане на малки бебета.
13. ЗА КАКВИ ДРУГИ ЦЕЛИ МОЖЕ ДА СЕ ИЗПОЛЗВА ОБРАТНООСМОТИЧНА ВОДА?
14. С КАКВО СЕ РАЗЛИЧАВА ДЕСТИЛИРАНА ВОДА ОТ ОБРАТНООСМОТИЧНАТА?
Коментари