Как работи осмотичната мембрана?

11 Feb 2015

                          ОБРАТНА ОСМОЗА - СХЕМА НА ПРЕЧИСТВАНЕ НА ВОДАТА 

Мембраната е представена схематично. В действителност тя наподобява гъбообразна молекулярна цедка. Преминалите през мембраната водни частици (милиони от тях образуват една капка), заедно с част от полезните минерали - калиеви, калциеви и магнезиеви йони, наричани още елементи на живота, се отвеждат в резервоара.

Големите йони на тежките метали (живак, олово, кадмиий и други), както и намиращтеи се във водата,  разнообразни химически съединения не могат да преминат през микроскопичните пори на осмотичната мембрана. Водните молекули са с големина близка до големината на порите в мембраната. Такава е и големината на порите на клетъчните обвивки. В природата осмозата е начин растенията да се снабдяват с вода от почвата.

По-големите елементи, химически съединения, бактерии, вируси, да не говорим за утайките нямат никакъв шанс да минат през осмотична мембрана.

Осмотичните мембрани са изградени от спираловидно навити и затворени в капсули слоеве от полиамид, отделени с носеща мрежа и събиращ слой. Мръсната вода минава покрай носещата мрежа, а чистата със спираловидно движение преминава през порите към перфорирана тръба и от там се отвежда към резервоара. Новите мембрани намаляват TDS на водата с 90%. Това означава, че ако според TDS метъра общата минерализация на водата преди мембраната е 250, след мембраната би трябвало да бъде 25 (при нова мембрана). На практика този показател при домашните системи за обратна осмоза е около 30-40.

Замърсената вода се движи успоредно на повърхността на мембраната и само около 25-40%, (чистата вода) минава през порите на мембраната. Останалата вода (мръсната вода) се изхвърля в канала.

Пречистването на водата с помощта на обратна осмоза е най-модерният, ефективен и евтин метод, който няма как да бъде сравняван с други методи на филтрация, защото за сега само обратната осмоза е в състояние да премахне от водата отровни химически съединения.

Осмотичните мембрани за домашна употреба са със производителност от 10 до 60 литра/час. При уреди с производителност над 40л/час няма нужда от резервоар.

КОНСТРУКЦИЯ НА ОСМОТИЧНА МЕМБРАНА

Мембраната е затворена в специалнен корпус. От схемата ясно се вижда , че водата влиза в нея с един тръбопровод , а излиза от нея с 2 – отделен за чиста вода, водещ към резервоара, и отделен за мръсна вода, която се изхвърля в канала. В практиката е доказано, че най-сигурни са разглобяемите модули. Модулите съединени с регулиращ дросел и спирателен клапан са нетрайни и създават много проблеми.

 

  1. Входяща вода,
  2. Изход за замърсената вода,
  3. Изход за чистата вода,
  4. Посока на потока на водата,
  5. Посока на проникване на водата,
  6. Защитно покритие,
  7. Уплътнител между модула и корпуса,
  8. Перфорирана тръба за събиране на чиста вода,
  9. Мрежа,
  10. Мембрана,
  11. Колектор,
  12. Мембрана,
  13. Мрежа,
  14. Линия на шева свързващ, двете мембрани.

ОТ КАКВО СЕ ИЗХАБЯВАТ ОСМОТИЧНИТЕ МЕМБРАНИ?

  • под въздействие на налягането, порите се увеличават (декалибрация),
  • изтърква се външната им повърхност,
  • когато преминаващата вода е с голяма концентрация на калциеви соли мемраните се запушват с котлен камък,
  • при изхабен карбонов филтър мембраните се повреждат от агресивното действие на намиращия се във водата хлор
  • при микробиологично замърсени сондажни или кладенчови води, върху мембраната може да се появят бактерии,

Патентован е методът за намагнетизиране на повърхността на мембраната, благодарение на който образуващия се воден слой я предпазва от изтъркване. Тази технология се прилага при марковите мембрани. 

Увеличените пори на мембраната ще пропускат все по-големи елементи и съединения. По-голяма е вероятността през мембрана да преминат по-малките частици на натриеви, магнезиеви, калциеви и калиеви йони. Новите мембрани пропускат до 10% от тези елементи, докато след 4 години употереба ок.40%. Тогава се налага мембраната да бъде сменена.

ТРАЙНОСТТА НА МЕМБРАНАТА ЗАВИСИ ОТ:

  • замърсяването на водата.
  • качеството и ефективността на предварителните, предпазващи филтри.
  • температурата на водата.
  • налягането на водата.
  • количеството преминала вода.
  • производителността на мембраната.

Животът на мембраната може да бъде удължен с употребата на качествени, оригинални предварителни филтри. Колкото по-често работи мембраната, толкова по-дълъг ще бъде нейният живот.

КАКВИ ПРИМЕСИ ПРЕЧИСТВА ОСМОТИЧНА МЕМБРАНА?

Бактерии, вируси, цисти и други микроорганизми  99,99%
Алуминий, цинк, манган, мед, полифосфати,  96-98%
ортофосфати, тиосулфати, сулфати, желязо   
Амониак, силициев диоксид   80-90%
Нитрати, бромиди    90-95%
Бор    50-70%
Борат      30-50%
Хлориди, флуориди, силикати        92-95%
Хромати, цианиди   85-95%
Фосфати, олово  95-98%
Кадмий, радиоактивни вещества, 93-97%
 карбонатно-магнезиеви съединения       
Магнезий    93-98%
Калий, сребро  92-96%
Живак    94-97%
Натрий      92-98%
Калций  93-98%

Коментари

Laura Willson

Оставете вашето мнение

Невалидно

Невалиден

Моля напишете коментар


Top