Кръговрат на водата в природата и начини на нейното замърсяване

18 Dec 2013

На пръв поглед Земята е изключително богата на води. По-голямата част от нейната повърхност заемат океани и морета. Към това се прибавят реки и езера, не е малко и количеството на водата в растенията. Какъв е тогава проблемът с водата. Отговорът е един – липсва чистата вода. Водата непрекъснато се изпарява в атмосферата, но не и съдържащите се в нея химически съединения. Тази вода под формата на дъжд, сняг или градушка се връща обратно. В миналото водата е била много чиста. Според днешните критерии до XIX век всичките реки и езера на земята са били само първа категория.

От началото на XX век настъпва нова индустриална ера в човешката история. Тя донася доста благополучия на човечеството. Забравя се обаче за опазване на околоната среда – сами я тровим, а после се учудваме, че въпреки напредъка в медицината болестите се увеличават.

Достъпът до питейна вода е един от най-тежките проблеми, пред които се изправя човечеството днес.

Как се замърсява водата?

Замисляме ли се някога какво става с милиони тонове промишлени отпадъци, всекидневно изхвърляни в нашите реки?

А какво става с милиони тонове пестициди, разхвърляни и изливани в селскостопанство? Нека да не се заблуждаваме , че пестицидите са вредни само за плевели, инсекти , гъби , плъхове а изобщо не вредят на хората. Тонове от тези препарати с помощта на дъжд отиват в реките и езерата.

Да не забравяме и за битовите отпадъци. Малко са градовете, да не говорим за селата, където са изградени пречиствателни станции. Когато говорим за отпадъчни води, мислим само за човешките екскременти, а не трябва да забравяме и за почистващите препарати като сапуни, прахове за пране, течности за почистване на всякакви повърхности, кремове, парфюми и мн. др. Автомобилната промишленост също е причина за отравяне на водата. Оказва се че само 20% от продадените и употребени моторни масла се връщат в рафинериите. Останалите се изливат в каналите и почвата.

Да се замислим за неизползваните лекарства. Според проучвания най-често се изхвърлат в тоалетните или на боклука. Много обсъждан в последно време е проблемът с наличие на хормони в питейната вода. Откъде се появяват те? Оказва се, че напоследък честата употреба на хормонални лекарства, които се отделят с екскрементите и попадат в канализациятата, е причина те да отиват в реките, от там в пречиствателни инсталации явявайки, се все по-голяма заплаха за здравето на хората. Традиционните методи за пречистване на водата не са в състояние да ги премахнат.  Подобен е проблемът и с антибиотиците.

Увеличава се и количеството на изхвърляния боклук.

Всички отпадъци, без изключение, са в непосредствен контакт с подпочвени и повърхностни води. Освен това вече има наблюдения, че химическите съединения преминават и в дълбочинните води.

Атмосферните валежи са най-добрият преносител на произвежданите от нас отрови. Преминавайки през атмосфера снегът и дъждът събират заводските прахове и газове (така се появяват киселинните дъждове), изплакват праха от покривите, улиците, пестицидите и изкуствените торове от обрботваемите земи. Засмукват каналните води от неуплътнени септични ями. Такива, ”обогатени” с токсини, бактерии и вируси води попълват нашите кладенци, реки, язовири, езера и извори. От промишлените и битови отпадъци се образува химически коктейл, който пием всеки ден. Всичките химически съединения намиращи, се в битови, промишлени и селскостопански отпадъци, отиват в природата,а от там в подпочвените и питейни води.

Един литър питейна вода от чешмата съдържа 3мг химически съединения. Ако човек изпива дневно 3 литра вода това прави 3мг на ден, следователно 1 кг годищно. От всички химически съединения, налични във водата само 5% са от разтворени натурални скали, останалите произхождат от одпадъци, прах и боклуци. Човешкият организъм е в състояние да отдели една част от тях, другата се натрупва. Резултатите се появяват след години, а понякога и при следващите поколения.

Резултатите от консумация на химически съединения с питейна вода се появяват след много години. Затова никой не свързва причините за болестите с качеството на питейната вода.

Коментари 2

Laura Willson

Laura Willson
Джон Атанасов

Не можеш да смяташ :). Колега, връщай се в 7 клас и учи по математика, че се излагаш с тези куци сметки!

2022-10-04 16:28:39
Laura Willson
asen

Никой от моите познати не можа да даде отговор на въпроса - Защо изчезнаха речните раци дори и от планинските потоци? Тази статия даде отговора. За съжаление сме съвременици и на тази съсипия.

2015-08-18 20:56:09

Оставете вашето мнение

Невалидно

Невалиден

Моля напишете коментар


Top