Какво включва стандартна домашна система за обратна осмоза?

20 Oct 2014

Системите за обратна осмоза се състоят от набор от филтри и мембрана за обратна осмоза.

механичен  филтър 20 микрона - пречиства водата от твърдите частици (пясък , ръжда утайки и др.);

механичен филтър 5 микрона - пречиства водата от най-дребни  замърсявания;

карбонов филтър с активен въглен - премахва хлор, неприятен вкус и мирис на водата;

мембрана за обратна осмоза - отделя нитрати, тежки метали, флуор, пестициди, радиоактивни елементи, феноли, вируси, бактерии и др. Основна и най-важната част от систематта. Пречиства водата от всички вредни замърсявания;

краен филтър с висококачествен активен въглен от кокосови черупки-премахва остатъчни газове, подобрява вкусът на водата;

минерализатор – обогатява водата с необходими минерали като магнезий, калций;

резервоар;

батерия;

четирипътен клапан;

регулатор на потока;

помпа за обратна осмоза;

присъединителни маркучи и фитинги.

Филтрите са стандартни и лесни за подмяна. Сменят се през 6 месеца.

I. Смяна, след първите 6 месеца: 

►1 брой механичен филтър  FCPS 20 - 3.30 лева 

►1 брой механичен филтър  FCPS5 - 3.30 лева

►1 брой карбонов филтър FCCBL -  6.60 лв. 

II. Смяна, след 12 месеца: към филтрите от първата смяна се добавят:

►1 брой линеен филтър с активен въглен AICRО  -   12.90 лв

►1 брой минерализатор   AIMRO -  18 лв

Резервоарът съхранява пречистена с мембрана за обратна осмоза вода. При стандартните системи с меmбрана 75 GPD процесът на пречистването на водата е много бавен. Затова е необходимо събирането на водата в резервоара. Резервоарите в домашните системи за обратна осмоза се допълват автоматично. Има системи за обратна осмоза без резервоар. Мембраните на тези системи са с по-голяма повърхност, например 400 GPD.

Минерализаторът - обогатява водата с важни елементи (калий, магнезий, калций). След преминаване през минерализатор водата може да се сравни със слабоминерализирана изворна вода.

Батерия - монтира се отделно на кухненския плот или на мивката. Може да е двойна, при който имаме 2 вида вода – минала през минерализатор или само пречистена с мембрана за обратна осмоза. 

Помпа - за правилна работа на системата за обратна осмоза е необходимо налягане мин. 2.5 атм. На практика е необходимо помпата да се инсталира от 3 етаж нагоре.

Спирателен клапан (четирипътен вентил) – много важен елемент от системата . Спира водата, когато резервоарът се напълни.

Мембрана - основната част на системата за пречистване на водата по метода обратна осмоза. Отстранява  почти на 100%  всички ненужни и вредни примеси намираши се във водата. Премахва тежки метали, вируси, бактерии, пестициди, органични и неорганични съединения, флуор.

Ако монтираме само мембрана непосредствено върху чешмата, тя бързо ще се запуши и няма да е годна за употреба. За да може мембраната  да работи дълго и безпроблемно, трябва да бъде предпазвана чрез монтиране на подходящи предварителни филтри. Такива са механични и карбонови филтри. Производителите на мембраните препоръчват механичният филтър гарантирано да е с пори не по-големи от 5µ. Ако се монтира само такъв филтър, той бързо ще се запуши. Затова стандартно в системите за обратна осмоза преди мембраната се монтира първо механичен филтър с големина на порите 20µ, след него карбонов и още един механичен 5µ. Последен филтър от активен въглен е монтиран след мембраната. Механичните филтри стандартно се сменят след 6 месеца употреба.

Активният въглен бързо губи активността си след 6-месечен контакт с вода и създава благодатна среда за развитие за бактерии.

Питейните води са интензивно хлорирани с цел дезинфекция. Хлорът е много активен газ и прекалената му концентрация във водата може да причини увреждане на мембраната. Решението е филтър от активен въглен, монтиран преди мембраната. Абсорбционните свойства на активния въглен се запазват много добре в първите 6 мецеца от контакта с вода. В този период карбоновите филтри много добре поглъщат хлора и са устойчиви към развитие на бактерии. След този период активният въглен губи свойствата си в следствие на намокряне, независимо от количество преминала вода. Затова е изключително важна навременна (на всеки 6 месеца) подмяна на филтрите с активен въглен. Бактериите, които могат да се размножат в активния въглен, не са болестотворни,  причиняват обаче тръпчив, а в последствие горчив вкус на водата.

Активният въглен поглъща хлор и др. разтворени във водата ароматни съединения, предпазва водата от развитие на бактерии.

 

Пречистена чрез система за обратна осмоза вода “Хумана” се препоръчва за разтваряне на адаптираното мляко и за пиене на новородени бебета. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

Laura Willson

Оставете вашето мнение

Невалидно

Невалиден

Моля напишете коментар


Top