Как се пречиства питейната вода, преди да бъде изпратена до домовете ни?

03 Jul 2014

В съвременния свят водоизточниците, от които черпим питейна вода не са чисти каквито са били по време на нашите деди. Фактoрите замърсяващи подпочвените води, реките, езерата, язовирите и другите водни резервоари са многобройни.

►Тонове отрови във вид на торове и препарати за растителна защита се  използват в селското  стопанство.

►Промишлените отпадъци се  изливат направо  в реките и  езерата.Комините на заводите бълват сажди  и дим, които с дъжда се връщат на  земята.

►Транспортът отделя отровни газове.

►Остатъците от козметичните, перилните,  почистващите препарати през спуканите  канализационни тръби направо се  просмукват в земята.

Какво става със слънцезащитните  препарати, с които обилно се мажем на  плажа? Когато влизаме да се къпем се  отмиват и попадат направо в морето,  езерата и реките.

Фармацевтичните препарати, хормоните, антибиотиците попадат в канализацията и от там се връщат в ползваната от нас вода. Филтрите в пречиствателните станции не могат да ги премахнат.

Всички тези отрови много добре се  разтварят във водата.

 Поради липса на чиста вода, принудени сме да използваме тази, която имаме. Отровена с всякакви химикали вода се насочва към пречиствателни станции за питейна вода, където нейната обработка преминава през следните етапи:

1. Утаяване (седиментация)

Водата много бавно се налива в големи утаечни резервоари. По-голямата част от едрите частици като тиня, пясък, хумус, под действие на гравитацията пада на дъното. На този етап се отстраняват 70% от неразтворимите частици.

2. Коагулация

По-малките и леки частици се отстраняват с помощта на желязо-алуминиев сулфат, който прибавен към водата, свързва утайката образувайки желе. Желето или отива на дъното на резервоара или се отстранява с механична филтрация. Болестта на Алцхаймер е все по-честа в развитите страни. В мозъка на болните е открито по-голямо от обикновеното количество алуминий. Изследвания на учените са установили, че основният източник на алуминий е от пречистваната с желязо-алуминиев сулфат вода. Поради това в някои страни този метод за пречистване вече се избягва.

3. Механична филтрация

Механичната филтрация се осъществява като водата преминава през естествен филтрационен материал като пясък и чакъл. По този начин се отделят остатъците от механичното замърсяване, желираните парчета от предишния етап. Водата изглежда бистра, но какво е станало с всичките разтворени в нея химически съединения. Всички те преминават през трите етапа, а допълнително се прибавя и алуниний. Парадоксът е, че премахваме съставките, които са малко вредни за здравето.Те само правят водата да изглежда мътна. Освен цялата химия, до тук успешно са преминали и всичките бактерии и вируси.

4. Дезинфекция

Бактериите и вирусите остават във водата след трите предишни етапа. Затова, за да стане годна за пиене в последния етап водата се обеззарязава. Дезинфекцията обаче не е равностойна на стерилизация. Повече от 100 години в процеса на дезинфекцията се използва хлор. Трябва да се отбележи, че въвеждането на хлор за дезинфекция на водата, в голяма степен е ограничило разпространението на опасни епидемии. Добре е обаче да се знаят и страничните ефекти от хлорирането. Това могат да бъдат:

►раздразнена и напукана кожа

►податливост на кожата към гъбични инфекции

►цироза на черния дроб

►тумори на различни органи

Хлорът във водата влиза в реакция с други налични химически съединения образувайки нови опасни химикали.

Проведените напоследък изследвания доказват, че хората пиещи хлорирана вода в по-голяма степен са изложени на риск от рак на пикочния мехур и дебелото черво. Най-опасни се явяват съединенията, образувани в момента на въвеждането на хлора във водата. Знае се за съществуване на поне 6 от тях, но понеже не са посочени в нормите за питейна вода затова водата не се изследва за наличието им. В някои страни за дезинфекцията на водата се използва озон. Този метод е по-безопасен , но поради бързия му разпад, той става неактивен и при дълги, амортизирани водни магистрали не е достатъчно ефективен. Описаната по-горе технология за пречистване на водата не е променяна от 100 години. Когато е била въведена, тя е изпълнявала своето предназначение. Тогава във водата са липсвали химикали. В днешно време, при все по-голяма консумация, пречиствателните станции не са пригодени за производство на питейна вода.

Това е причина за  увеличена консумацията на бутилираните води. Има страни, в които ВиК дружествата спират да произвеждат питейна вода. Затова в зависимост от предназначението водата се разделя на:

  1. Питейна вода
  2. Вода за стопански цели – използвана в заводите за производствени нужди, в градовете за миене на улици, коли, в домовете за личната хигиена, миене на съдовете, поливане.

Употребата на водата за стопански цели бързо се увеличава. От около 300л вода употребени в едно домакинство, изпива се само1литър. С питейната вода се поливат градинките, мият се колите, изплакват се тоалетните. Достатъчно ли сме богати за този лукс?

 

В пречиствателните станции от водата се премахва видимата, но малко вредна мътилка (пясък, тиния, кал). Остават обаче всичките разтворени в нея химически съединения.

С домашните филтри и системи за пречистване на вода лесно, удобно и евтино можем да осигурим чиста вода за цялото семейство. Тези филтриращи системи ни гарантират, че ползваната вода наистина е безопасна. С тях сме сигурни каква вода пием.

 

Коментари

Laura Willson

Оставете вашето мнение

Невалидно

Невалиден

Моля напишете коментар


Top